Füsioteraapia

Mis elukas on füsioterapeut (rahvakeeli lihtsalt füsio) ja mis on see paganama füsioteraapia? Nõukogude ajal mõeldi füsioteraapia all peamiselt ravi igasuguste erinevate aparaatide (elektriravi, ultraheli jne.) ning mähiste ja vannidega. Teised mõistavad füsioteraapia all mingeid erilisi harjutusi, mida keegi teine peale füsioterapeudi ei tea ja mida tuleb teha iga jumala päev, isegi pärast 12-tunnist öövahetust. Kolmandate arvates on füsioteraapia segu massaažist, mingite müstiliste valusate punktide vajutamistest, liigeste ragistamistest ja teipimisest.

Tegelikult ei ole ükski neist arusaamadest vale. Viimastel aastatel ongi füsioteraapia mõiste oluliselt laienenud. Ametlikult kuulub füsioteraapia alla nii füüsikaline ravi (elektriravi, ultraheli, mudaravi jne.), kehalistest harjutustest, manuaalteraapia (massaaž, need müstilised valusad punktid, erinevad teipimismeetodikad) ja kiropraktika (ragistamine). Spordifüsioteraapia puhul võivad lisanduda veel treeningprotsessi juhtimine, toitumisnõustamine ning esmaabi andmine. Akuutsete ja voodihaigetega tegelev füsioterapeut kasutab oma töös lisaks eelnevale palju asendravi (aitab voodihaigetel vältida lamatiste teket ning alandada akuutsel valuperioodil läbi õigete asendite valu).

Füsioteraapia vastuvõtt
Tüüpiline füsioterapeudi vastuvõtt: hindamine, manuaalteraapia ja harjutused kodus tegemiseks

Füsioterapeudi vastuvõtule soovitame tulla sporditraumade järgselt (väänasid metsajooksul jalga), pärast operatsiooni taastusraviks (põlve meniski operatsioon), erinevate ülekoormusvigastustega (luuümbrise põletik), krooniliste ja akuutsete skeletilihassüsteemi häirete korral (alaseljavalud, kaelavalud), sporditraumade ning ülekoormusvigastuste ennetamiseks.

Millal on füsioteraapia massaažist etem?

Nagu juba öeldud, soovitame füsioterapeudi vastuvõtule tulla sporditraumade ja ülekoormusvigastuste korral ning ortopeedilise operatsiooni järgselt, samuti vigastuste ennetamiseks. Kui aga esineb lihtsalt selja- või kaelavalu, kas siis panna aeg füsioterapeudi või massööri juurde? Kui koos kaelavaluga esineb käte suremist ning seljavalu kiirgub jalga, siis tuleks kindlasti pöörduda füsioterapeudi vastuvõtule. Samuti tasub tulla füsioterapeudi jutule, kui selja- või kaelavalu on muutunud krooniliseks ning massaaž ja muud ravimeetodid pole kasu toonud. Nimetatud juhul tuleks välja selgitada valu põhjus ning siin on just füsioterapeut õige tegelane, kelle poole pöörduda. Kõigil spordiga tegelevatel inimestel tuleks füsioterapeudi jutule tulla eesmärgiga hinnata vigastuste riski (viiakse läbi füsioterapeutiline hindamine, et teha kindlaks sportlase nn. nõrgad kohad), sest parim vigastus on ennetatud vigastus. Hindamise järgselt saab anda nõu, kuidas nõrkade kohtadega tegeleda (üks osa selles on kahtlemata massaažil).

Füsioteraapia suunad Teraapialaekas

Teraapialaekas oleme füsioteraapia jaganud kaheks teenuseks: manuaalne füsioteraapia ja füsioterapeudi konsultatsioon. 

Manuaalse füsioteraapia sisuks on patsiendi küsitlemine, füsioterapeutiline hindamine, manuaalteraapia võtted vaevuste leevndamiseks, mille alla kuuluvad trigerpunktiteraapia, nõelravi, sidekoe mõjutamised, venitused, liigeste mobilisatsioonid ning manipulatsioonid (ragistamine), kinesioteipimine jne, 1-2 põhilist harjutust.

Füsioterapeudi konsultatsiooni sisuks on patsiendi küsitlemine, füsioterapeutiline hindamine, nõuannete andmine igapäevaeluks (istumisasendid, ergonoomika igapäevastes tegevustes jne), et vaevusi leevendada, harjutusprogrammi koostamine vastavalt vaevustele. Konsultatsioonis paneb füsioterapeut “käe külge” vaid nii palju, et probleeme hinnata, manuaalset teraapiat ei toimu (ei vajuta valusaid punkte, ei tee manipulatsioone jne.).

Füsioteraapia Teraapialaekas:

Manuaalne füsioteraapia 75 min: 45 eurot

Füsioterapeudi konsultatsioon 60 min: 38 eurot