Tai massaaž: A ja O ning natukene Õ-d

Miljöö2Massaažist rääkides peetakse üldjuhul silmas klassikalist massaaži, mida tehakse paljal nahal ja laua peal. Tegelikult on olemas ka selline tore massaažiliik nagu tai massaaž, mis oma mõnusate venitustega korralikult lõõgastab. Tai massaažiga on seotud mitmeid eel- ja eksiarvamusi ning mitmeid küsimusi. Sestap üritavadki järgnevad küsimused-vastused sellelt pisut saladusteloori kergitada.

Kas tai massaaž on ainult Taist pärit?

Tai massaaž on tõepoolest pärit Taist, aga kuna mitte miski siin maailmas ei toimu tavaliselt isoleeritud süsteemis, siis on see saanud mõjutusi ka India, Hiina ja teiste Kagu-Aasia riikide meditsiinist ja ka joogast. See massaažikunst on arenenud tuhandete aastate vältel ning ajahambale vastu pidanud võtted meelitavad ka kõige kiuslikumad pinged kehast välja.

Millega mind masseeritakse?

Tai massaaž on eriline selle poolest, et massöör kasutab lisaks kätele ka põlvi, küünarnukke, käsivarsi ja oma jalataldu, kasutades surve avaldamiseks oma keharaskust. Tai massaažis astutakse sulle sõna otseses mõttes peale ja sa veel tänad selle eest! Ilmselt on paljudele lapsepõlvestki meeles, kuidas vanemad palusid aeg-ajalt oma seljal kõndida. Teadagi: see aitab mõnusalt pingeid leevendada. Paradoksaalsel kombel viib kehale korraks lisaraskuse panemine pinged ja raske oleku ära.

Kui nüüd päris aus olla, siis tai massaažil on mitu stiili. See, mida Eestis ja paljudes muudes kohtades pakutakse, on nn. rahvalik massaaž. Teine liik on kuninglik massaaž. Olgugi et nimi võib kõlada uhkemalt, on see tegelikult palju vaimuvaesem. Kuningapere masseerides võis kasutada vaid käsi ja sõrmi ning võtted olid ka leebemad ja vähem jõulised. Selle võrra on ka toime nõrgem. Samas rahvalikus stiilis pannakse rõhku sellele, et kasutada maksimaalset ära gravitatsioonijõudu ning tagada ökonoomsema tehnikaga tõhusam tulemus. Liigutused on sujuvad ja massööri säästvad, tema olek pingevaba. Kuninglikus massaažis on massöör vaoshoitum ja kliendist distantseeritum.

Kas tai massaaž aitab psühholoogiliste probleemide, nt. depressiooni korral?

Tai massaaž tegeleb energiakanalitega ning seetõttu võiks justkui arvata, et peale lihaspingete leevndamise kaasneb muutus ka energeetilisel tasandil. Massaažiseansi ajal võivad valla pääseda seni vaoshoitud emotsioonid, kas siis helgemad või süngemad. Nende tunnete vabanemine on lõõgastav ning ka nutma- või naermapuhkemist ei tasuks karta, olgugi et see pole iseenesest massaaži eesmärk. Emotsioonidest lahti lastes on pärast väga hea olla. Tasub aga meeles pidada, et massöör pole ei psühholoog ega psühhiaater, vaid tegeleb hinge ja vaimu asemel kehaga (olgugi et massaaž pakub mitmel tasandil lõõgastust). Massööriga võib rääkida, aga ei tasu oodata suunavaid küsimusi, veel vähem lahendusi. Sügavate häirete puhul tasub esmalt siiski psühhiaatri poole pöörduda, massaaž saab olla toetav meede.

Kas tai massaaž on energeetiline massaaž?

Tõtt-öelda tegeleb iga massaaž energiavahetusega kliendi ja massööri vahel. Tasub aga teada, et tai massaaž ei ole sama mis näiteks reiki, kus pannakse käed õrnalt kliendi kehale, et ravida energiaga. Tai massaaž tegeleb pigem lihaste töötlemisega. Tõsi, tai massaažis on olulisel kohal ka keha läbivad nn. meridiaanid või liinid või sen’id (nt. tagumine, eesmine, sisemine liin) ning enamik võtteid tegelevad nende kanalite läbitöötamisega. Tai massaaži puudutus on kindlalt intensiivsem ja sügavamale lihasesse tungiv kui energiatasanditega tegelevad massaažid.

Kas rasedana võib tai massaaži tulla?

Tõtt-öelda sobib tai massaaž rasedatele väga hästi. Seda muidugi eeldusel, et rasedusega ei kaasne komplikatsioone. Igaks juhuks tasub enne alati arsti käest järele pärida. Massaažiseansile tasub tulla pärast esimest trimestrit ehk esimese kolme kuu möödumist, kuna raseduse ärkamisfaasis on oht katkemiseks kõige suurem. Rasedat masseerides jäävad ära kõhuli võtted, kerepöörded, tugevamad venitused ja liialt intensiivsed vajutused. Massaaž on aeglasema tempoga ja massöör küsib rasedalt pidevalt tagasisidet.

Rasedate õnneks on tai massaažis väga palju võtteid selili asendist ning sellest positsioonist saab läbi mudida jalad nii eest kui tagant ning võtta põhjalikult ette ka käed. Seljale pääseb ligi hiljem küliliasendist. Tai massaaž leevendab seljapingeid, jalaturseid ning parandab vereringet, mõjudes nii kasulikult ka beebile.

Kas tai massaaž on erootiline?

Olgugi et kohapeal Tais võib leida igasugu erootilisi teenuseid, kus näiteks noor näitsik end õliga kokku hõõrub ja siis kliendi otsas aeleb, siis traditsiooniline tai massaaž pole kindlasti erootiline. Tai massaaži teostatakse matil ja läbi riiete, nii et pole isegi vaja end paljaks võtta. See, mida Eestis ja maailmas tai massaaži all teatakse, on pigem laisa inimese jooga.

Kuidas on tai massaaž seotud joogaga?

Mitmed tai massaaži võtted on inspireeritud joogast. See kehtib iseäranis venituste ja rahuliku hingamise kohta. Samuti on tai massaaž sama lõõgastav kui aeglane joogatund. Tai massaaži hellitusnimi on ka “laisa inimese jooga”, kuna klient lamab või istub ning massöör paneb tema keha erinevatesse joogapositsioonidesse ning venitab igatepidi. Kui endal energia otsas, aga tahaks joogakogemust, tasub just nimelt tai massaaži tulla.

Kas mind hakatakse tai massaažis väänama ja raksutama?

Tai massaaž ei ole pöörane ragistamine ja kehaväänamine. Jah, kerged lihaste väänamised võivad seal esineda ning aeglase tammumisega tuleb aeg-ajalt ka mõni vabastav raks välja. Samas ei ole need eesmärgiks omaette. Kui on soovi ragiseda, siis tuleb hoopistükkis kiropraktiku poole pöörduda.

Kellel tai massaaži vaja on?

Olgugi et tai massaaž on vägagi joogalähedane, sobib see ka neile, kes mitte kunagi joogamatti lahti rullinud pole. Kuna suur rõhk on jalgade mudimisel ja venitamisel, on see ideaalne rohket jalatööd nõudvate spordialade harrastajaile, näiteks jooksjaile ja rattureile. Mõnusad venitused mõjuvad kindlasti imeliselt ka istuva tööga inimestele, kes kontorilaua taga kössi on vajunud ning tai massaažis taas paar sentimeetrit pikkusest tagasi saavad.

Tai massaaž Teraapialaekas:

Jooksjate eri ehk ainult jalgade massaaž: 45 min 30 EUR

Kogu keha töötlemine ehk 60 min tai massaaži: 37 EUR

Põhjalik kehatöötlus ehk 90 min tai massaaži: 48 EUR