SEB maraton tuleb-tuleb – 1 nädal!

SEB maraton on kõigest nädala kaugusel ja kui suundud värisevate kätega Vabaduse väljakule stardimaterjale välja võtma, tekibki juba tunne, et kohe ongi suursündmus käes. Enam ei tasu väga tõmmelda, sest just nüüd, mil SEB maraton on ukse ees, on kätte jõudnud aeg, mil võid rahumeeli jalad korraks seinale visata ja suurpäevaks välja puhata. Mis jooksudesse puutub, siis võid jalgu värskena hoida väikeste sörkidega, aga needki jäävad järjest lühemaks.

SEB maraton nädala pärast

1. Viimane tugev massaaž hiljemalt neljapäeval

SEB maraton toimub pühapäeval ning viimase tugevatoimelise massaaži võid endale lubada neljapäeval, et jalad jõuaks sellest ka pisut taastuda (tugev massaaž võib jalad natuke tuimaks teha). Loodetavasti oled juba aegsasti aja kirja pannud ning ka tugeva massaaži ära proovinud, et keha oleks harjunud. Kui kahtled, siis võid alati ka klassikalise massaaži valida, et natukenegi jalgu lahti saada ja tervet keha lõdvestada.

2. Langeta koormust ja puhka!

Tugevate trennide aeg on nüüdseks möödas ja nädala suurim pingutus ongi SEB maraton ise. Kui eelmistel kuudel trenni väga teinud pole, siis nüüd on ammugi hilja, hakka parem kohe puhkama. Muidu poogid enne suurjooksu veel vigastuse külge või väsitad end liigselt ära. Nädala jooksul võiks koormus järk-järgult langeda. Teraapialaekurite stiilinäide: teisipäeval 50 minutit sörki (vahelduseks paar 100m kiirendust mõnusas kerivas tempos), kolmapäeval 40 minutit, neljapäeval 30 minutit, reedel puhkus, laupäeval 20 minutit sörki ja paar kiirendust jooksuharjutust, pühapäeval enne maratoni paar sörgisammu soojenduseks. Ära torma ka rühmatrennidesse, just nüüd tasub kehale igati puhkust anda. Käi saunas, lõõgastu, tee mõnusaid magneesiumiga jalavanne, maga korralikult!

3. Laadi kvaliteetsete süsivesikutega

Kütus, millega rajale lähed, on äärmiselt oluline. See, et maratoniga väga palju kaloreid kulutad, ei tähenda, et võid ükskõik mida süüa. Laadimine ei tähenda kommide, küpsiste ja kookide pugimist. Kuna maratoniga lõhud tahes-tahtmata keha ja tekib palju vabu radikaale, tuleb ka paranemisprotsessile kaasa aidata. Vajad vitamiine ja mineraalaineid ning nende parimateks allikateks ongi tervislikud toidud ja mitmekülgne menüü. Söö palju puu- ja köögivilju, naudi erinevaid hommikuputrusid (täisteravili mineraalainete ja B-vitamiinide jaoks, katseta põnevate viljadega nagu kinoa, hirss, toortatar, amarant).

4. 3-päevane magneesiumikuur

Neljapäeval võid alustada vedela magneesiumi manustamist. Eriti siis, kui sul on varem jooksudel krampe tekkinud. Vedel magneesium imendub kiirelt ning on tänuväärne abivahend ka võistluse ajal (võid igaks juhuks paar ampulli sokisäärde pista). Spordipoodides on saadaval ühekordsed doosid just nimelt ampullide kujul (Magneslife). Kindlasti ei tasuks valida tavalises toidupoes leiduvat odavat lahustuvat tabletti, sest see ei imendu. Sisse süües peaks magneesium olema magneesiumtsitraadi kujul. Muidugi võid magneesiumkloriidi helvestega ka jalavanni teha (15-20 minutit). Tee magneesiumiprotseduure õhtuti, sest need lõdvestavad ja toovad hea une.

5. Vigastustele kinesioteip peale

Kinesioteip parandab vigastatud kohtades ainevahetust ja lümfiringet, vähendades seeläbi valuaistingut. Kinesioteip pole vaid spordiürituste viimane moeröögatus, vaid aitab ka päriselt. Teipida võib näiteks põlve, hüppeliigest, kannakõõlust, reie- ja säärelihaseid. Samas, kui näiteks hoopis selg või kael põrguvalu teeb ja viimaks jooksu segama võiks hakata, võib ka sinna teipi panna. Kui sa ise teipida ei oska (võid ju Youtube’i abil proovida), siis astu reedel meie juurest läbi (teip püsib tihti ka 2 nädalat, aga mida hiljem panna, seda suurem tõenäosus, et kogemata maha ei tule).