Kas füsioteraapia ja massaaž on kallis?

Tihti tundub inimestele, et füsioteraapia või massaaž on kallis luksusteenus, mida igaüks endale lubada ei saagi. Päris hädalistele on olemas ka haigekassa füsioteraapia, aga näiteks meie pole selle lepinguga vaevuma hakanud, sest seal on iga inimese jaoks aega umbes pool tundi. Lisaks võib varasemast kogemusest (teises ettevõttes töötades) öelda, et arsti poolt saadetud patsiendid pole üldjuhul ka väga motiveeritud ise võimlema ehk kodus harjutusi tegema, vaid ootavad terapeudilt imenippi, mis ühe hoobiga kõik hädad kaotaks.

Kas eksperdi teenus on kallis?

Kas füsioteraapia ja massaaž on kallis? Sõltub, kuidas võtta. Tegu on eksperdi teenusega, kes pühendab kliendile oma jäägitu tähelepanu. Hambaarstil käik on ka kallis, kuid sellega ollakse harjunud. Ja tegelikult peabki ju palju maksma, sest spetsialist on kaua õppinud ja lisaks on kasutusel mitmed masinad ja arstiriistad, mida kõike tuleb ka regulaarselt steriliseerida, et tagada hügieen. Massaaži-teraapia puhul tuleb mängu ka füüsilise töö faktor. See pole kindlasti nii raske töö kui kaevanduses või ehitusel, kuid siiski väsitav. Kui arvad, et me õhtul veel teineteisele massaaži teha jaksame, siis… ei, pärast pikka päeva on lisatöö viimane asi, mida teha soovime. Kooselavad massöörid ei suple iga päev massaažis, see on lausa luksus, kui ise vahelduseks massaaži saab. Sestap ei soovi me ka nädalavahetusel töötada. Nädalas peab olema paar päeva, mil lihased välja puhkavad ja taastuvad ja noh,… eks meil ole eraelu ka.

Palga maksmine on kallis lõbu

Tagasi teema juurde: kui kallis on meie teenus? Enne veel, kui hinnavõrdluse juurde lähme, tuletaks ka meelde, kuhu teenuse eest makstud raha läheb. See ei rända otse tegija rahakotti, vaid läbib teekonna läbi raamatupidamise: esmalt tuleb maksta kulud (ruumirent, kommunaalid, telefon ja internet, massaažilaua liising, massaažiõlid, näopaberid, lauakatted, vahepeal mõned reklaamikulud nagu visiitkaardid-flaierid), käibemaks ja siis vaatame, mis sellest pärast tööjõumaksude (pension, sotsiaalmaks, tulumaks) alles jääb…

Lihtne näide: ettevõtte arvel on 1000 eurot palgale kulutamiseks (eeldame, et kõik muud arved on makstud ja seda raha saab vabalt palgale pillata). Meie puhul on tegu omanike-juhatuse liikmetega, seega me töötuskindlustusmaksu ei maksa. Hakkame makse arvutama:

  • sotsiaalmaks: 248,12 eurot
  • brutopalk 751,88 eurot, millest lähevad maha:
    • tulumaks (tulumaksuvaba miinimum 170 eurot arvestatud): 113,37
    • kogumispension: 15,04

Järele jääb netopalk 623,47 ehk 62,3% algsummast, 37,7% läheb riigile.

Hinnavõrdlus: kui kallis on Teraapialaegas võrrelduna teiste ettevõtetega?

Järgnevas hinnavõrdluses me nimesid ei nimeta, sest nii poleks lihtsalt viisakas. Igaüks saab eri kohtade hinnad ise internetist välja uurida nagunii. Võrdleme enamlevinud teenuseid ehk massaaži ja füsioteraapiat. Valisime võrdlusesse kohad, kus on käibemaks, sest ka meie maksame käibemaksu ja see tekitab olulise hinnalisa. Võrdluses on Tallinna asutuste hinnad, sest asume isegi Tallinnas. Tunnistame, et mitmed kohad (üldiselt meist soodsamad) jäid võrdlusest välja, kuna nad pole käibemaksukohustuslased nagu meie või puudub kohati üleüldse teave ettevõtte juriidilise nime kohta.

Füsioteraapia

Varem leidis Teraapialaekast 2 teenust: esmane ja korduv füsioteraapia. Nüüd koondasime need ühe nimetuse alla (füsioteraapia) ja panime keskmise hinna (32 ja 40 enne, nüüd 36). Miks? Ka korduva füsioteraapia puhul on tihti vaja alguses uuesti hinnata ehk teha põhimõtteliselt seda, mida tehakse esmases.

Meie juures kestab füsioteraapia reeglina vähemalt 75 minutit, esimesel korral võib minna ka 90 minutit. Kuna mitmetes muudes kohtades on füsioteraapia 45 minutit või on variandid (30, 45, 60 min), siis arvutasime välja tunnihinna ja võrdleme seda. Kui Teraapialaekas kestab tavaliselt 75 minutit, siis 36 euro puhul saame tunnihinnaks 28,8 eurot. Leidsime 11 kohta (üks neist oli spaa, Tallinnas pole eriti taastusravispaasid), kus pakutakse füsioteraapia teenust ja kehtib KM. Tunnihinnad kõikusid piirides 20-75 eurot ja keskmine oli 40,6 eurot. Kusjuures, spaa ei olnud neist kõige kallim, seal tuli tunnihinnaks 39 eurot. Keskmist kergitas kindlasti palju üks koht, kus hinnaks 75.

Kas füsioteraapia on kallis

Klassikaline massaaž/üldmassaaž

Klassikalise massaaži keskmine tunnihind massaažisalongides on 34,1 eurot, spaades aga tunduvalt kallim: 44,57 eurot. Kuna klassikaline massaaž on kõige levinum, on selle kohta ka kaks erinevat graafikut. Spaade ja salongide kokkuvõtlik keskmine on 38,4 eurot ehk kuskil vahepeal. Mitmes kohas on klassikaline massaaž kirjas ka üldmassaažina. Kalleim variant 55 eurot, odavaim 17 eurot.

klassika-hind

klassika-spaas

Süvamassaaž/spordimassaaž

Meie poolt pakutav süvamassaaž on põhimõtteliselt paari vimkaga spordimassaaž. Teine nimi võiks olla ka terapeutiline massaaž. Võrdlesime Teraapialaeka süvamassaaži teiste kohtade spordimassaažiga. Salongides on keskmine hind 40,67 eurot, spaades 56,75 eurot. Nende kohtade keskmine tunnihind on 47,1 eurot. Kalleim 64 eurot, odavaim 35 eurot.

suva-hind

Tai massaaž

Idamaine tai massaaž salongides nii levinud pole, seda leiab rohkem spaadest. Salongide keskmine hind tuli 46,4 eurot, spaades 48 eurot. Kõigi peale keskmine 47,4 eurot. Kalleim variant 71,25 eurot, odavaim 33 eurot.

tai-tunnihind

Näib, et spaateenused on teisest hinnaklassist kui salongide pakutav. Eks seal mängib rolli ka lõõgastav õhkkond. Kvaliteet on iseasi, tihti saabki seal rohkem silitamist kui massaaži, aga seegi meeldib inimestele…

Kallis on suhteline mõiste ja enne hindade osas järelduste tegemist tasub tutvuda ka üleüldise turuseisuga. Ja muidugi ei tasu unustada, et hinnast olulisem on kvaliteet. Vähemalt siis, kui on vaja mingist probleemist jagu saada.