3 nädalat enne maratoni – mis nüüd?

SEB maraton trügib iga päevaga üha lähemale ning ka väikseimadki detailid on viimane aeg paika saada. Ilmselgelt ei ole enam aega hakata päris nullist vormi üles ehitama või päris uut jalgratast leiutama, aga on väikseid nippe, mis viimaks niivõrd pikal distantsil korralikult rolli hakkavad mängima. On aeg mõelda natuke ette taastumisele ja hakata ka keha suursündmuseks harjutama. Nüüd on ka viimane aeg mõned hommikused ja asfaldil jooksud teha, et SEB maratoni tingimusi imiteerida.

3 nädalat enne maratoni

1. Tee viimased tõsised kiirustrennid

Kuna maraton hiilib üha lähemale, siis nüüd on viimane aeg joosta pikemat sorti lõike. Nädalake enne maratoni tuleb sul hoopis jalad seinale visata, nii et kasuta neid praegu! Lõigud? Kiirus? Intervallid? Kui see kõlab nagu hiina keel ning sa pole varem midagi teinud, siis jätka lihtsalt jooksmist ning ära vaeva end millegi päris uuega. Muidu võid veel maratoni ajaks mõne vigastuse külge pookida.

2. Hommikujooksud!

SEB maratoni stardiaeg on teadupärast kell 9 hommikul ning ega poolmaratongi väga hiljem alga (11:30). Kui oled senimaani vaid õhtuti pärast tööd treeninud, siis katseta pisut hommikuste jooksudega, et keha maratoni rütmi viia. Proovi kasvõi nädalavahetusel, kui tööpäevadel mahti ei saa. See jooks ei pea üleüldse pikk olema, ka poolest tunnist piisab. Trikk seisneb selles, et sa käitud samamoodi nagu paar tundi enne maratoni: sööd natuke, ootad, et toit pisut seediks ja teed väikse sörgi. Nii saad testida, kas sul on vara ärgates üldse mõnus jooksma minna ning kuidas su keha toidule reageerib. Kui esmakatsetus on alles maratoni hommikul, siis võib ikka paras šokk olla, kui miski viltu veab.

3. Pane end kirja maratoni taastumislaagrisse

18.-20. septembril korraldab Teraapialaegas maratoni taastumislaagri, kus saad uue energiaga laadida nii keha kui ka vaimu. Muljetame võistluse teemadel, masseerime, venitame-rullime, akrojoogatame, matkame, loome jooksumuinasjutte ning unistame suurelt tulevikujooksudest. Just seal võid saada hea idee, kus joosta järgmist vägevat maratoni. Laagrisse on oodatud ka lühema distantsi läbijad ning tõtt-öelda ei pea üldsegi 13. septembril jooksma. Kui vaim valmis, siis oled alati laagrisse oodatud.

4. Mineraalvesi toidulauale!

Laadi oma keha tarvilike mineraalidega, et õigeks ajaks depood täis oleks ning peaksid pika distantsi vastu. Vali looduslik mineraalvesi ehk selline, kus on mineraalid juba loomulikult sees, mitte tehases juurde lisatud. Ühel õigel mineraalveel on pudelil kirjas ka puurkaevu number. Teraapialaegas armastab Vytautast, kuna seal sisaldub ülipalju mineraale, aga on ka teisi mõnusaid jooke. Hiljuti kirjutas ka Marathon100 looduslikest mineraalvetest ning sealt leiad ka võrdleva tabeli.

5. Jookse enne maratoni asfaldil!

Kui sa just terve see aeg ei kavatse raja kõrval murul joosta, siis pea meeles, et maraton kulgeb mööda asfalti. Sestap on asjalik ka asfaldil jooksmist harjutada. Kui oled senimaani vaid pehmetel metsamätastel ringi mütanud, siis katseta lühikeste asfaldidistantsidega, et keha harjuks. Muidu jooksed end 13. septembril päris katki.